Obsah fóra Security & Knives
Security & Knives
FAQ  FAQ   Hľadať  Hľadať   Zoznam užívateľov  Zoznam užívateľov   Užívateľské skupiny  Užívateľské skupiny
Registrácia  ::  Prihlásenie Súkromné správy


Pridať novú tému  Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!
 Príručka vrhania nožov « Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému » 
Autor Správa
TomAnt
PríspevokZaslal: Ut január 23, 2007 12:20 pm    Predmet: Príručka vrhania nožov Odpovedať s citátom

Site Admin

Založený: 19 január 2007
Príspevky: 410

Príručka vrhania nožov

Nasledujúci dokument je určený pre všetkých záujemcov o vrhanie nožov tak športovo, ako aj v "sebaobrane". Úlohou nie je naučiť čitateľa vrhať nožom presne na cieľ vždy a za všetkých okolností, to je plne v rukách každého z vás, úlohou tohto dokumentu je poskytnúť rady, nápady a iné informácie, ktoré by vám pomohli dopracovať sa k takejto dokonalosti, samozrejme vlastným tréningom a vlastnými silami. Príručka vrhania, ako som nasledujúci dokument nazval, je rozdelená do piatich samostatných kapitol. Príjemné čítanie a veľa úspechov pri vrhaní nožov vám želá.

TomAnt

Výber vrhacieho noža
Uchopenie noža
Vrhanie noža
Ošetrenie noža
Terče


Naposledy upravil TomAnt dňa Ut január 23, 2007 1:55 pm, celkom upravené 9 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TomAnt
PríspevokZaslal: Ut január 23, 2007 1:09 pm    Predmet: Výber vrhacieho noža Odpovedať s citátom

Site Admin

Založený: 19 január 2007
Príspevky: 410

Výber vrhacieho noža

Vrhanie nožom je v prvom rade šport a zábava a až v druhom rade prostriedok sebaobrany. Vrhací nôž nesmie byť nikdy použitý ako útočná zbraň. Každý predmet, ktorý je hodený proti druhej osobe sa považuje za zbraň. V tomto dokumente sa nachádzajú rady, ako a podľa čoho vybrať správny vrhací nôž. Podklady pre tieto popisy som čerpal z vlastných skúseností, ale hlavne zo skúseností iných, po svete roztrúsených priaznivcov vrhacích nožov. Takže, hor sa do čítania.

Prvá vec, ktorú každý spomenie pri vrhacích nožoch je vyváženie noža.

V poriadku. Ak by bola vyváženosť naozaj taká dôležitá, nikto by nikdy nehádzal napr. sekerou. Jediná vec, ktorú vyváženosť noža ovplyvňuje, je vhodnosť noža na hod uchopením rukoväte vs. uchopením čepele. Nôž, ktorý má ťažšiu rukoväť, sa hádže ľahšie uchopením za čepeľ. A naopak, nôž ktorý má ťažšiu čepeľ je vhodnejší na vrhanie uchopením rukoväte. Iba nože, ktoré sú vyvážené v blízkosti stredu noža môžu byť vrhané rovnako dobre z rukoväte aj čepele. Čo je teda dôležité ? Tri veci, hmotnosť, dĺžka, a pomer hmotnosti a dĺžky.

Dĺžka je dôležitá preto, lebo dlhší nôž rotuje pomalšie. To je dobre. To znamená, že nôž za jednu obrátku preletí dlhšiu vzdialenosť. Jednoducho povedané, nôž zasiahne cieľ v menšom rozptyle.To znamená, že vzdialenosť medzi "byť príliš blízko" a "byť príliš ďaleko" rastie s dĺžkou noža.

Hmotnosť je dôležitá pre kontrolu a moment sily.Čím je nôž dlhší, tým viac na neho pôsobí odpor vzduchu. Ak nie je dosť ťažký, začne vo vzduchu "plávať" alebo meniť smer. U ľahších nožov, ktoré urobia v poriadku 1/2 alebo 1 obrátku, sa odpor vzduchu prejavuje po 1, 1/2 a 2 obrátkach. Nôž, ktorý je príliš ľahký musí byť hodený silnejšie, aby bol zabezpečený stabilný let až do cieľa. Toto môže spôsobiť bolesť, alebo dokonca poškodenie ramena. Ťažší nôž má väčší moment sily pri slabšom hode ako ľahší nôž pri silnom hode. Dobre hodený ľahký nôž nemusí ublížiť a naopak, ťažký nôž môže ublížiť hociktorou svojou stranou !

Platí pravidlo, že ideálny pomer medzi dĺžkou a hmotnosťou je niekde okolo 11 g na 1 cm dĺžky. To znamená, že 30 cm nôž by mal mať váhu okolo 330 g. So zväčšujúcou sa dĺžkou nôža je potrebný trošku väčší pomer dĺžka/hmotnosť, okolo 14 g na 1 cm dĺžky, zatiaľ čo pre menší nôž okolo 20 cm môže byť dobrý pomer 9 g na 1 cm dĺžky. Ešte menšie nože okolo 15 cm môžu mať dobrý pomer okolo 7 g na 1 cm dĺžky.

Čo treba ešte vziať do úvahy.

Prostredie je ďalším faktorom. Veľké nože vyžadujú väčšie a hrubšie terče. 30 cm nôž dokáže prebodnúť 5 cm hrubú dosku ! Vyžadujú tiež väčší priestor pre bezpečné používanie.

Je tu ešte samozrejme cena. V obchodoch sa predávajú malé a ľahké nože za ceny okolo 200 Sk. Dokonca sa predávajú aj dobre vyzerajúce nože za cenu okolo 600 Sk. Aj môj prvý vrhací nôž bol jedným z nich. Veľmi rýchlo som ho však zlomil, a to dokonca nie v čepeli, ale v rukoväti ! Vtedy som sa vrhacími nožmi ešte veľmi nezaoberal. Dnes však už viem, že lepšie vrhacie nože ako Hibbeny alebo TFT sa pohybujú v cenových reláciách od 1500 Sk.

Existujú samozrejme aj drahšie, najčastejšie ručne vyrábané vrhacie nože ako Branton, Lee, Karp, McEvoy, Moeller, a iné. Sú pekné, dobré, ale ich cena sa môže pohybovať cez 10000 Sk. Tieto nože môžete nájsť v ponukách špecializovaných obchodov s nožmi.

Ale späť k vyváženiu.

Prečo som o vyvážení hovoril na začiatku ? Vrátim sa k tomu teraz. Nôž rotuje okolo svojho ťažiska. Ak máte 20 cm nôž vyvážený presne v strede, nôž robí kruh s polomerom 10 cm, teda 20 cm kruh. Predpokladajme, že máte 20 cm nôž s ťažiskom 5 cm od jedného z koncov. Bude robiť kruh s polomerom 15 cm, čiže 30 cm kruh.

Takže, ak hodíte obidva nože rovnakou silou (napr. z rukoväte), druhému nožu to bude trvať dlhšie, kým urobí svoj 30 cm kruh, ako nožu, ktorý urobí 20 cm kruh. Za tento dlhší čas preletí aj dlhšiu vzdialenosť. Takže, ak sa váš, v strede vyvážený nôž, zabodne perfektne zo vzdialenosti 4 m, nevyvážený nôž bude potrebovať vzdialenosť 4,5 m, možno trochu menej. Takže čo teraz ? Nič. V tom to práve je. Jediný záver je: či si už kúpite väčší alebo menší presne vycentrovaný nôž, budete mať starosť iba o jedno. 20 cm nôž urobí 20 cm kruh, 15 cm urobí 15 cm kruh a 30 cm urobí 30 cm kruh. Toto nebude platiť, ak si kúpite nevyvážený nôž, kde všetko závisí nielen od dĺžky, ale aj od miesta ťažiska noža. A preto, výmena nevyváženého noža za iný vyžaduje vyladenie dvoch parametrov. Nie je to nemožné , je to len veľmi ťažké. A o tom to práve je.

Späť na zoznam kapitol.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TomAnt
PríspevokZaslal: Ut január 23, 2007 1:28 pm    Predmet: Uchopenie noža Odpovedať s citátom

Site Admin

Založený: 19 január 2007
Príspevky: 410

Uchopenie noža

Nôž môže byť hodený z rukoväte alebo z čepele. Vrhanie z čepele je pre začiatočníkov pravdepodobne trochu ľahšie a je to spôsob, akým si väčšina ľudí predstavuje vrhanie nožom. Tento spôsob vrhania je síce efektný, avšak ja osobne ho neodporúčam z dvoch dôvodov. Po prvé, keď chytím do ruky akýkoľvek nôž, obyčajne ho chytím za rukoväť, a po druhé, nie každý nôž je nabrúsený len z jednej strany, a preto zvyknúť si na vrhanie držaním čepele nie je z hľadiska univerzálnosti dobré. V nasledujúcich riadkoch a fotografiách vám predstavím 12 spôsobov držania noža pri jeho vrhaní. Každý spôsob je vhodný pri inej príležitosti, resp. nevhodný vôbec. Každé uchopenie noža som obodoval na pomyslenej stupnici od 0-10, do úvahy som bral parametre ako univerzalita, kontrola noža, bezpečnosť atď. Vyšší počet bodov znamená lepší úchop noža.


Nevhodné uchopenie za čepeľ
Uchopenie za čepeľ, ktoré vídavam snáď najčastejšie u začiatočníkov. Toto uchopenie je absolútne nevhodné a to chcem zdôrazniť, absolútne nevhodné. Pri takomto uchopení nože nemá vrhač nad nožom žiadnu kontrolu, nôž sa môže vyšmyknúť kamkoľvek, nevraviac o tom, že hodenému nožu použitím tohoto uchopenia nemožno odovzdať dostatočnú energiu na zabodnutie sa do cieľa.
Hodnotenie: 0 bodov !!!Klasické uchopenie za čepeľ
Najčastejšie používané držanie noža za čepeľ. Pri uchopení noža týmto spôsobom má vrhač dobrú kontrolu nad nožom, nožu dokáže odovzdať veľkú energiu, dostatočnú na zabodnutie aj do tvrdých terčov. Toto uchopenie je taktiež vhodné aj pre obojstranne brúsené nože. Samozrejme existuje aj tu možnosť porezania sa, ale pri troche cviku je minimálna. Pri tomto uchopení sa dá výborne regulovať počet obrátok noža (vsunútim, resp. vysunutím noža viac z dlane), čím sa toto uchopenie stáva univerzálnym z pohľadu použiatia na rôzne vzdialenosti
Hodnotenie: 8 bodovÚplne uchopenie za čepeľ
Toto uchopenie je veľmi podobné klasickému uchopeniu. Má aj podobné vlastnosti, ale sú tu dva zásadné rozdiely. Toto uchopenie sa dá použiť len s nožmi, ktoré nie sú nabrúsené (napr. Cold Steel PFT), na druhej strane, vrhač má nad nožom absolútnu kontrolu a dokáže nôž veľmi presne hádzať. Vrhač dokáže regulovať počet obrátok noža tak ako pri klasickom uchopení za čepeľ, uchopenie je teda z hľadiska vzdialenosti od terča univerzálne.
Hodnotenie: 5 bodovUchopenie hlboko v dlani
Toto uchopenie je modifikácioou predchádzajúcich dvoch. Jeho použitie je však len na krátke vzdialenosti, vrhač však má výbornú kontrolu nad nožom. Je teda vhodné na súťažné vrhanie na minimálne vzdialenosti (do 4m)
Hodnotenie: 3 bodyUkazovák na hrane
Uchopenie vhodné na vrhanie na krátke vzdialenosti s výbornou kontrolou noža. Je však nevhodné pre veľké alebo obojstranne nabrúsené nože. Tým sa jeho použitie stáva minimálnym, väčšina malých nožov je totiž nabrúsená obojstranne. Pre výbornú kontrolu nad nožom je vhodné pre súťažné vrhanie na minimálne vzdialenosti s malými nožmi.
Hodnotenie: 2 bodyPalec na hrane
Uchopenie noža s výbornou kontrolou a veľkým odovzdaním energie. Je vhodné na vrhanie veľkých a ťažkých nožom nabrúsených obojstranne alebo len z jednej strany. Toto nabrúsenie však musí byť minimálne, aby sa vrhač neporezal. V mojej zbierke momentálne nie je žiaden nôž, ktorý by som mohol vrhať týmto spôsobom. Dobrým príkladom vhodného noža sú nože Brandton.
Hodnotenie: 6 bodovUchopenie v dlani
Veľmi efektné uchopenie noža, avšak skoro absolútne nevhodné. Začiatočníci obľubujú tento spôsob uchopenia spolu s vrhaním dolným oblúkom, čo je úplne "vražedná" kombinácia Very Happy . Pri tomto uchopení nemá vrhač dostatočnú kontrolu nad nožom, odovzdaná energia je minimálna a toto uchopenie je vhodné len pre nože s dlhou čepeľou.
Hodnotenie: 1 bodUchopenie za rukoväť, palec na hrane
Najlepšie uchopenie noža pri vrhaní. S týmto uchopením sa môžte stretnúť aj v návodoch na vrhanie od Gila Hibbena a iných majstrov vrhania. Pri tomto spôsobe uchopenia má vrhač absolútnu kontrolu nad nožom, dokáže mu udeliť maximálnu energiu, dokáže kontrolovať počet obrátok a v neposlednom rade je toto uchopenie vhodné snáď pre každý typ noža. Vrelo odporúčam.
Hodnotenie: 10 bodovKlasické uchopenie za rukoväť
Je modifikáciou predchádzajúceho uchopenia, zdieľa s ním všetky jeho dobré vlastnosti, jediný rozdiel je v tom, že nie je vhodné pre vrhanie nožov, ktoré nie sú súmerné podľa osy čepele, pretože pri vrhnutí použitím tohoto uchopenia nôže počas letu rotuje okolo dvoch osí, tak ako každý okolo ťažiska ale navyše aj okolo osy čepele. To znamená, že sa môže zabodnúť stranou čepele, ktorá nie je nabrúsená.
Hodnotenie: 9.5 bodaKladivové uchopenie za rukoväť
Je modifikáciou predchádzajúcich dvoch uchopení. Vrhač dokáže udeliť nožu maximálnu energiu, nemá však až takú dobrú kontrolu nad nožom, ako v predchádzajúcich dvoch uchopeniach. Je preto vhodné na vrhanie, keď nie je potrebná veľká presnosť, ale je potrebná veľká sila a rýchla reakcia, keď nie je potrebné chytiť nôž presným spôsobom.
Hodnotenie: 6 bodovUchopenie za rukoväť, ukazovák na hrane
Toto uchopenie je podobné uchopeniu za čepeľ s ukazovákom na hrane, tak ako toto uchopenie, je aj uchopenie za rukoväť s ukazovákom na hrane vhodné na vrhanie na krátke vzdialenosti s maximálnou kontrolou, a teda je predurčené na súťažné vrhanie na minimálne vzdialenosti
Hodnotenie: 2 bodyNevhodné uchopenie za rukoväť
Tak ako existuje nevhodné uchopenie za čepeľ, tak existuje aj nevhodné uchopenie za rukoväť. Toto uchopenie nie je také časté ako čepeľové, vrhač by sa ho mal však v každom prípade vystríhať.
Hodnotenie: 0 bodov !!!

Späť na zoznam kapitol
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TomAnt
PríspevokZaslal: Ut január 23, 2007 1:34 pm    Predmet: Vrhanie noža Odpovedať s citátom

Site Admin

Založený: 19 január 2007
Príspevky: 410

Vrhanie noža

Upozornenie: Nasledujúce rady vznikli voľným prekladom dokumentov voľne prístupných na Internete, ako aj zosumarizovaním mojich skúseností. V dokumente sú použité anglické miery, teda stopy a palce. Keďže jednoduchým prepočtom sa dá ľahko zistiť požadovaný rozmer, nechal som miery v pôvodnom tvare, teda v tvare, v akom ich nájdete na iných stránkach Internetu, aj z toho dôvodu, že celé číslo vyzerá predsa len lepšie ako desatinné. Tu sú aspoň miery pre prepočet.

1 stopa (foot) =30,5 cm
1 palec (inch) = 1/12 stopy = 2,541 cm.

Hod udeľuje nožu dva pohyby: pohyb smerom dopredu a rotáciu. Pohyb noža dopredu je potrebný na to, aby sa nôž z vašej ruky dostal do terča. Rotácia zasa musí byť načasovaná tak, aby sa do cieľa nôž zabodol čepeľou.
V angličtine majú na to pekný výraz "point-first".

Bolo by možné, s dlhodobou skúsenosťou, hodiť perfektne nôž na akúkoľvek vzdialenosť bez rotácie ? Nie nebolo, pretože rotácia dáva nožu gyroskopickú stabilitu tak, ako špirálová drážka v hlavni dáva stabilitu náboju.

Zvládnutie rotácie je najťažšou zložkou vrhania nožom. Kľúčom k úspechu zvládnutia rotácie hodeného noža je dôslednosť. Dovoľte mi to zopakovať: dôslednosť. Veľa začiatočníkov to veľmi rýchlo nechá, pretože si neuvedomujú, že musia byť dôslední.

Dôslednosť začína tréningom každého hodu rovnakým uchopením noža a vrhaním zakaždým z rovnakej vzdialenosti od cieľa. Držanie noža je popísané v prvej kapitole. Správna vzdialenosť pre hod sa dá určiť malou skúškou a chybou, ktorú môžte vypočítať pomocou jednoduchej aritmetiky.

VRHACÍ POSTOJ A POHYB

Zaujmite pohodlnú stojacu polohu čelom k cieľu, s kolenami mierne pokrčenými a jednou nohou mierne vpredu. Praváci by mali predsunúť ľavú nohu, ľaváci pravú nohu, toto však nie je tvrdým a vyžadovaným pravidlom. Uchopte nôž tak, ako som popísal vpredu. Použitím prirodzeného vrhacieho (hádzacieho) pohybu s veľkým náprahom hoďte nôž do cieľa tak, aby sa zabodol vo výške očí. Nôž vypustite z ruky vtedy, keď rameno dosiahne horizontálnu polohu jemným uvoľnením noža z vašich prstov. V momente vypustenia nesmiete pohnúť zápästím. Skúste hodiť nôž čo najpresnejšie, aby ste svoj drahý nôž nestratili minutím cieľa o 3-4 palce.
Na toto by som si dal zvlášť pozor.
Nôž môžte hodiť tvrdo, silno tak, aby letel do cieľa po rovnej trajektórii, avšak nie je vhodný prudký hod.

Zvyknite si hádzať pohybom ponad hlavu s čo najmenším pohybom ramena po strane.
Čiže nie ako baseballový hod.
Toto je dôležité najmä pri vrhaní veľmi ťažkých nožov.

Po prvé, počas hodu sa vystríhajte pohybu nôh. Umietnenie vašej vedúcej nohy na značku vymeranej vzdialenosti je pre dobrý tréning dôležité, mali by ste zaujímať polohu precízne. Nie je žiadnym tajomstvom, že aj profesionálni vrhači používajú túto polohovaciu metódu. Pri náprahu sa môžte o krok posunúť dozadu. Neskôr, po tom ,ako zvládnete vyhľadanie si správnej vzdialenosti, môžte doplniť hod po vypustení noža o krok smerom dopredu. Toto pomáha najmä pri vrhaní extra ťažkých nožov.
Pod extra ťažkými nožmi sa myslia nože nad 300 g.

Dokončenie hodu aj po vypustení noža ja veľmi dôležité, aby ste sa vyhli chybám pri zastavení ruky po vypustení noža.
Všimnite si basketbalistov, ako dotiahnu hod zápästím aj po vypustení lopty. Toto je niečo podobné.
Zastavenie ruky hneď po vypustení dodá nožu väčšiu rotáciu, tento spôsob hodu sa používa na krátke vzdialenosti, keď je potrebná rýchla rotácia, ale nie je veľmi vhodný pre hody s viac ako jednou pol-otáčkou.

Rozoznávame dva druhy vrhacích postojov a následných pohybov. Je to tzv. profesionálne vrhanie (známe taktiež ako cirkusové alebo show vrhanie) a športové vrhanie, ktoré sa viac blíži baseballovému hodu.

POL-OTÁČKOVÝ HOD

Pri pol-otáčkovom hode je nôž uchopený za čepeľ a po vypustení urobí polovicu otáčky kým sa zabodne do cieľa. Začnite zo vzdialenosti približne 8 stôp od cieľa, ak ste nižšej postavy tak trochu bližšie. Vrhajte použitím uchopenia čepele. Pozerajte sa pozorne, ako nôž dopadne.
Vždy sa pozorne pozerajte, ako sa nôž správa.
Ak sa zabodne, bol hodený zo správnej vzdialenosti. Ak dopadol na cieľ čepeľou smerom hore a nezabodol sa, znamená to, že počas svojho letu nestihol urobiť celú pol-obrátku. Posuňte sa pre to trochu dozadu, povedzme o jednu stopu a vyskúšajte znova. Ak sa nôž pretočil, potrebujete sa posunúť smerom dopredu. Ak zistíte, že vzdialenosť z ktorej hádžete je presne tá ktorú potrebujete na pol-otáčkový hod, urobte si na zemi značku akýmkoľvek dostupným spôsobom a odteraz trénujte pol-otáčkový hod vždy len z tejto značky.

Pri nájdení tejto vzdialenosti sa nevzdajte, pretože ju neskôr použijete na výpočet vášho pol-otáčkového hodu, príručnej jednotky pre všetky vzdialenosti pri vrhaní nožov.

Nasleduje popis, ako vypočítať vašu základnú pol-otáčku. Povedzme, že stojíte vašou vedúcou nohou 9 stôp od cieľa. Teraz odpočítajte dĺžku ramena pri vypustení noža. Tento faktor môže byť trochu ťažké určiť, ale je pravdepodobne okolo troch stôp. Tri odpočítané od deviatich dáva šesť, a tak šesť stôp je vaša základná pol-otáčka.

CELOOTÁČKOVÝ HOD

Pri tomto hode uchopíte nôž za rukoväť, nôž počas letu k cieľu urobí 1 celú obrátku, teda 360 stupňov. Vzdialenosť pre tento hod dostanete, ak vynásobíte vašu základnú pol-otáčkovú vzdialenosť dvomi a pridáte dĺžku vášho ramena:
6 stôp x 2 = 12 stôp + 3 stopy = 15 stôp
Správna vzdialenosť od cieľa pre celoobrátkový hod je teda 15 stôp.

Chyba nezapočítania dľžky ramena do vzdialenosti viedla niektorých pisateľov o vrhaní nožov ku kurióznej chybe: viere, že nôž začína rotovať rýchlejšie po tom, čo preletí istú vzdialenosť. Ak by to bolo tak, bol by to perpetuum pohyb. Samozrejme, rýchlosť rotácie hodeného noža neklesá tak rýchlo ako jeho dopredná rýchlosť, a tak pri dlhších vzdialenostiach sa môže stať, že nôž spraví viac obrátok, ako by dal výpočet. Avšak tento faktor môžete pri normálnych vzdialenostiach úplne zanedbať.
Pod normálnymi vzdialenosťami sa myslia vzdialenosti do 10 m.

JEDEN A POL-OBRÁTKOVÝ HOD
(ang. THE TURN-AND-A-HALF THROW)

Na tento hod sa používa uchopenie čepele tak, ako pri pol-obrátkovom hode. Nôž sa počas letu k cieľu otočí jeden a pol krát. Správna vzdialenosť je tri krát vaša základná pol-obrátková vzdialenosť plus dľžka vášho ramena:

6 stôp x 3 = 18 stôp + 3 stopy = 21 stôp

Toto je už trochu dlhšia vzdialenosť a zvládnutie tejto vzdialenosti vám môže zabrať veľa času. Ale nebojte sa skúsiť

DVOJ-OBRÁTKOVÝ HOD

Pri tomto hode uchopte nôž za rukoväť. Nôž urobí počas letu k cieľu dve celé obrátky. Správna vzdialenosť je 4 krát vaša základná vzdialenosť plus dľžka vášho ramena:

6 stôp x 4 = 24 stôp + 3 stopy = 27 stôp

Toto už vyžaduje silný a precízny hod.

Zapamätajte si, že čím viac otáčok urobí nôž počas letu k cieľu, tým viac sa prípadné chyby znásobia. Pamätajte si tiež, že úspešný hod vyžaduje kombináciu správnej doprednej rýchlosti a správnej rotácie. Bez niektorých obmedzení, rýchlosť, ktorou je nôž hodený neovplyvňuje počet obrátok.

Pamätajte, že spomenuté vzorce na výpočet správnych vzdialeností sú zaokrúhľované. Veľa iných faktorov môže ovplyvniť teoreticky správnu vzdialenosť. Preto si svoju vlastnú vzdialenosť pre každý hod musíte overiť aj prakticky, prípadné chyby treba odstrániť.

Uchopenie čepele je trochu viac populárne ako uchopenie rukoväte a je obyčajne favorizované. Profesionálni vrhači používajú pol-obrátkový hod pre čiastočne ťažké a nebezpečné situácie. Najčastejšie používaným je však jeden a pol obrátkový hod; vzdialenosť je dosť veľká, ale nie taká veľká aby robila hod nemožne ťažkým. Po tom, čo sa naučíte hádzať perfektne pol a celoobrátkovým hodom viacerými spôsobmi držania, môžte začať s tréningom jeden a pol obrátkového hodu.
K uchopeniu noža za čepel som sa vyjadril už v druhej kapitole, tu chcem len dodať, že ja som zo svojho repertoáru jeden a pol obrátkový hod vypustil úplne, pretože vyžaduje uchopenie čepele. Výhodnejšie sa mi javilo zvládnuť rôznu rýchlosť rotácie noža a tým aj schopnosť zabodnúť nôž uchopením za rukoväť z akejkoľvek rozumnej vzdialenosti. Preto to odporúčam aj vám, aj keď je to náročnejšie. Samozrejme, vtedy prestávajú platiť prepočty spomenuté v tomto dokumente.

SPOĽAHLIVÉ ZABODNUTIE

Keď sa nôž nezabodne do cieľa, hod bol neúspešný. Na súťaži máte len málo pokusov, alebo dokonca len jeden, a nôž ktorý sa nezabodne má takú účinnosť ako ten, ktorý cieľ minie.

Tu je ešte malý tip: Skúste čepeľ zabodávať v uhle, pri ktorom je rukoväť mierne dole. Rotácia zabodne nôž hlbšie do dreva.

Čo dodať na záver. Verím, že vám tento dokument pomôže pri vašich prvých, ale aj neskorších krokoch pri vrhaní nožov. A pozor na zranenia.


Späť na zoznam kapitol
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TomAnt
PríspevokZaslal: Ut január 23, 2007 1:37 pm    Predmet: Ošetrenie noža Odpovedať s citátom

Site Admin

Založený: 19 január 2007
Príspevky: 410

Ošetrenie noža

Čo budete potrebovať:
  Horúcu vodu
  Mydlo
  Kefku (nie drátenú, najlepšie plastickú)
  Hrdzu odstraňujúcu látku
  Strojový olej
  Ocielku alebo brúsku
  Lepiacu pásku

Častokrát chcete iba očistiť špinavý nôž, pretože je od blata, prachu a pod. Všetko čo urobte je, že ho opláchnete v horúcej vode a očistíte mydlom. Na to aby ste nôž dokonale očistili budete musieť niekedy použiť kefku, alebo niečo podobné. Pozor na to, aby ste nôž nedoškŕkali

Len čo nôž umyjete, vydrhnite ho celý do sucha. Ak ste použili horúcu vodu, bude to jednoduchšie.

Ak chcete nôž uložiť, odložte ho len do suchého púzdra. Ak idete nôž odložiť na dlhší čas, potrite ho tenkou vrstvou strojového oleja, ale buďte si istý, že je predtým dokonale suchý. Ak by nebol, každá kvapka vody môže spôsobiť škaredé fľaky na oceli.

Ak je nôž vyštrbený od kameňa alebo iného noža jemne zabrúste vyčnievajúce hrany brúskou. Neošetrené štrbiny môžu spôsobovať nasledovné problémy:

Stávajú sa miestom, kde sa usadzuje prach a špina.
Ostré kovové hrany vás môžu zraniť.
Neošetrené miesta sú náchylnejšie na hrdzavenie.

Preto vždy ošetrite naštrbené miesta na noži.

Na druhej strane, vrhacie nože nie sú obyčajne pre krásu a preto nevyžadujú až takú starostlivosť. Prach taktiež neovplyvní letovú stabilitu noža.

Vrhacie nože s rukoväťou

To čo som popísal hore platí pre oceľové časti každého vrhacieho noža. Ako však môžete vedieť, niektoré vrhacie nože majú vypracovanú rukoväť, obyčajne kúskom dreva alebo niečím podobným. Ak sú rukoväte vypracované z dreva alebo iného ľahko zlomiteľného materiálu odporúčam vám obmotať rukováť aspoň dvoma vrstvami lepiacej pásky (izolačnej). V každom prípade, odporúčam vám radšej sa vyhnúť vrhacím nožom s vypracovanou rukoväťou, pretože sú náročné na údržbu a náchylnejšie na rôzne poškodenia.

Vyrovnanie ohnutej čepele

Vrhacie nože nie sú tvrdené tak ako nože na sekanie. Nie sú príliš mäkké ale taktiež nie sú natoľko tvrdé, aby sa pri kontakte s tvrdým cieľom zlomili. Steve McEvoy a iní výrobcovia nožov zistili, že najlepším kompromisom je oceľ okolo 46 podľa Rockwellovej tvrdostnej škály.

Veľmi malé nože, ako napr. Gil Hibben UC454, sa niekedy môžu po zabodnutí do tvrdého terča ohnúť o pár milimetrov (menej ako 7 mm). Je takmer nemožné ohnúť takéto čepele do pôvodného tvaru bez toho aby sa zlomili, pokiaľ oceľ nezmäkčíte nad ohňom. Chvíľka nad plynovým plameňom oceľ zmäkčí. Potom len ohnite čepeľ kliešťami do pôvodnej polohy. Tento ako aj akýkoľvek iný postup ohýbania čepele je nebezpečný a môže spôsobiť zlomenie čepele. Preto za prípadné škody spôsobené postupom podľa tohto dokumentu neručím.

Na to, aby ste vyrovnali do pôvodného stavu veľké nože, ktoré boli dôkladne kalené, postupujte nasledovne:

Vezmite si dve tehly alebo ploché kamene vysoké niekoľko centimtrov. Položte ich na zem a položte na ne nôž, oblúkom hore ! Záleži na konkrétnom noži, koľko centimetrov z čepele a rukoväte treba položiť na tehly. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím tenší nôž, tým väčšia časť by mala byť na tehlách. V každom prípade, stred ohnutia by mal ležať presne medzi oboma tehlami.

Zaťažte nôž váhou (najlepšie je stúpiť na neho), ale robte to pomaly a často kontrolujte výsledok svojho snaženia :-) Ak vaša váha nestačí na to, aby ste ohli nôž do pôvodného tvaru, budete potrebovať pomoc ďalšej osoby a skúste to dvaja :-)

Späť na zoznam kapitol
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TomAnt
PríspevokZaslal: Ut január 23, 2007 1:39 pm    Predmet: Terče pre vrhacie nože Odpovedať s citátom

Site Admin

Založený: 19 január 2007
Príspevky: 410

Terče pre vrhacie nože

Nič nie je také problematické pri tomto športe ako terče. Vrhacie nože ničia všetko, do čoho sú hodené. Ničia terče či sa zabodnú alebo nie. Ak sa nôž zabodne do terča, vytvorí dieru. V závislosti od hrany noža vytvárajú nože diery väčšie alebo menšie. Veľké alebo malé, na tom až tak nezáleží. Ale trafíte dvakrát, trikrát na to isté miesto a začína sa proces rozsekania terča na malé kúsky.

Čo však terč ničí viac je prípad, keď nôž nezabodnete, samozrejme okrem prípadu že terč netrafíte. Počas mnohých hodov nastáva situácia, že stojíte príliš blízko alebo príliš ďaleko od terča na to, aby sa nôž zabodol. V tomto prípade sa nôž zabodne len čiastočne a následne vytrháva kusy dreva z terča von.

Kvôli tomu by mal byť terč z materiálu, ktorý je ľahko a lacno vymeniteľný.

Na svete je iba málo vrhačov nožov, ktorí si môžu dovoliť vytvoriť si miestnosť na vrhanie nožov pod strechou s priestorovými parametrami vrhania v prírode. Vrhanie vnútri znamená najčastejšie uspokojiť sa s menšími nožmi a terčom a menšími vzdialenosťami. Pribúda taktiež starosť o ochranu okolitých stien a múrov a taktiež podlahy. Žiadne z nasledovných terčov pre vrhanie vo vnútri tento problém neriešia.

Miestnosť s rozmermi 3x3 metre má po diagonále viac ako 4 metre. Terč umiestnite v jednom rohu miestnosti a vrhajte z druhého rohu miestnosti. Vrhanie v takýchto podmienkach nás obmedzuje na vrhanie zo vzdialenosti približen troch metrov. Pre väčšinu nožov je to vzdialenosť väčšia ako pre polobrátkový hod (pozri kapitolu Vrhanie nožov, a menšia ako pre celobrátkový hod.

Pre vrhanie vo vnútri sú dobrými terčami kartónové škatule, niekoľko Zlatých stránok vedľa seba postavených tak, aby sa nôž zabodával medzi listy papiera, ale aj malé terče predávané v obchodoch k šípkam.

Vrhanie vo voľnej prírode má oproti vrhaniu vnútri značné výhody, a to najmä väčší priestor na vrhanie, možnosť použitia väčších a ťažších nožov, odpadáva starosť o okolité steny a podobné veci. Nastáva však problém s hľadaním noža pri netrafení terča :-)

Ako terč odporúčam v každom prípade drevo. Záleží na vás, v akej úprave to bude (a hlavne čo zoženiete), ideálne sú dreviny ihličnatých stromov a menovite borovica. Je mäkká a nôž sa na nej nezničí. Čo môžete urobiť najlepšie je zohnať si tzv. tanier z pňa borovice, toto môžem odporúčať z vlastnej skúsenosti (už dva som zničil). Ak má niekto možnosť zohnať takýto tanier, čiže odpílený kruh z pňa borovice, budem mu nesmierne zaviazaný ak mi pomôže takýto terč zohnať.

Tento tanier by mal byť hrubý cca 15 cm, aby aspoň niečo vydržal, voľba priemeru záleží len a len na vás, na koľko si trúfate a hlavne koľko sa vám podarí zohnať.

Kto nezoženie odpílenú borovicu, môže sa s čistým svedomím uspokojiť s doskou z dreva ihličnatého stromu, poprípade iného mäkkého dreva.

V žiadnom prípade nepoužívajte tvrdé drevá ako dub, buk a podobne, so 100 percentnou pravdepodobnosťou váš nôž nápor na takéto terče neprežije.

POZOR !!! Nikdy nehádžte nože do stromov, je jedno či živých alebo akých, pri zlom hode sa nôž o oblúk kmeňa ľahko svojou váhou a silou hodu ohne !!! Vždy používajte na terče len rovné plochy dostatočnej veľkosti pre celý nôž.

Späť na zoznam kapitol
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému  Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky! Strana 1 z 1

Prejdi na:  Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


DAJ Glass (1.0.8) template by Dustin Baccetti
EQ graphic based off of a design from www.freeclipart.nu
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk