Obsah fóra Security & Knives
Security & Knives
FAQ  FAQ   Hľadať  Hľadať   Zoznam užívateľov  Zoznam užívateľov   Užívateľské skupiny  Užívateľské skupiny
Registrácia  ::  Prihlásenie Súkromné správy

Pridať novú tému  Zaslať odpoveď
 Elite Forces Tactical Knife UC1110 « Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému » 
Autor Správa
TomAnt
PríspevokZaslal: Ut január 23, 2007 2:31 pm    Predmet: Elite Forces Tactical Knife UC1110 Odpovedať s citátom

Site Admin

Založený: 19 január 2007

Elite Forces Tactical Knife UC1110

Technické údaje
Celková dĺžka - 21,9 cm
Dĺžka čepele - 11,3 cm
Hrúbka čepele - 0,5 cm
Hmotnosť - cca 150 g
Materiál - 420 J2 Stainless Steel
Orientačná cena - 2000 Sk

Materiál
Tento nôž je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele 420 J2. Pri správnej starostlivosti nehrdzavie a ostrie sa len tak ľahko neotupí. Oceľ má čiernu povrchovú úpravu proti jej lesku. Je veľmi pevná a pôsobí mohutným dojmom.

Tvar a dizajn
Už názov Elite Forces Tactical Knife hovorí, že tento nôž je určený ako taktický nôž pre špeciálne jednotky (aj keď treba to brať vždy s rezervou). Nie je to teda klasický vrhací nôž, jeho použitie je skôr v oblasti útočno-bojovej. Napriek tomu je bez problémov použiteľný aj ako vrhací nôž. Má, ako vidno z obrázku, futuristický dizajn, čepeľ je zabrúsená do tvaru tanto s jemným zúbkovaním na konci pri rukoväti. Dodávaný je spolu s pevným umelohmotným púzdrom s kovovým klipom na prichytenie na opasok alebo za vysokú topánku. Proti tomuto klipu mám však určité výhrady, pretože nie celkom spľňa svoju funkciu. Je príliš malý a nosenie noža len za pomoci klipu je z hľadiska straty noža veľkým rizikom.

Praktické používanie, vrhanie
Ako som už spomenul, tento nôž nie je klasickým vrhacím nožom. Preto sa najskôr zamerám na jeho použitie z nevrhacej oblasti. Je to takticko útočný nôž a preto je potrebné, aby sa dal rýchlo a bez problémov tasiť z púzdra. Nôž v púzdre drží naozaj pevne, je to púzdro na spôsob potápacích nožov. Nôž z púzdra nevypadne za žiadnych okolností. Takisto nôž ide naozaj rýchlo vytasiť, treba však mať istú prax (tréning) v jeho vyberaní. Vyberaniu noža by som vytkol hádam iba fakt, že pri jeho vyberaní treba púzdro ohnúť a to presne na mieste, kde je najslabšie. Zatiaľ s tým problémy nemám a zdá sa že materiál zvolený na púzdro je naozaj odolný, ale aj tak sa neviem zbaviť pocitu, že sa púzdro každú chvíľu môže zlomiť. Nôž v ruke sedí naozaj výborne, je navrhnutý tak, aby tvoril predľženú ruku, niečo na spôsob fleretu (typ šermiarskeho "kordu"). Výrez na spodnej strane noža pri vrhaní zabezpečuje, že nôž chytíte vždy tým istým spôsobom a teda nenastáva problém s rôznym uchopením noža. Vrhanie tohto noža zodpovedá presne vrhaniu iných typov, ako sú napr. Gil Hibben UC455 alebo UC947, takže opäť, ak ste naučený hádzať inými podobnými nožmi, hádzanie tohto noža je rutinnou záležitosťou. Niekto by mohol mať obavy, tak ako som mal aj ja, o špičku čepele. Pôsobí totiž dojmom, že sa pri prvom hode zlomí, pretože je príliš špicatá. Tieto obavy nie sú opodstatnené, pretože použitá oceľ je naozaj veľmi kvalitná.

Celkové hodnotenie
Aj keď tento nôž nie je primárne nožom vrhacím, určite si získa srdce mnohých z vás, tak ako si získal moje. Určite patrí do každej zbierky, aj keď zohnať tento nôž nie je jednoduchou záležitosťou. V každom prípade, je zaujímavý aj svojou cenou, ktorá sa pohybuje okolo 2000 Sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pridať novú tému  Zaslať odpoveď Strana 1 z 1

Prejdi na: